. Ma Ervin napja van.
LÉLEKHÁZ

LÉLEKHÁZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kőbányai Lakhatási, Életviteli, Lelki-segítségnyújtási, Egzisztencia-teremtési Közösségi Program

 

A Kőbányai LÉLEK-program a kőbányai hajléktalanok komplex rehabilitációját célozza meg.

 

Helyszín: 1108 Budapest Maglódi út 143.

 

A program alapvető céljai

a) a hajléktalanságból kivezető út megteremtése,

b) a lakhatási lehetőség fokozatos biztosítása,

c) a hajléktalanok számára visszailleszkedés a munka világába,

d) a teljes társadalmi rehabilitáció elindítása.

 

A program célcsoportja

 

Kőbányai illetékességű (a lakcíme kerületi hajléktalanszálló vagy a települési szintű lakcíme Budapest Főváros X. kerülete) hajléktalan személyek.

 

A program elemei

 

- a célcsoport felkutatása, a programba bevonásra kerülő személyek kiválasztása,

- komplex, egyénre szabott rehabilitációs program kidolgozása,

- LÉLEK-Pont információs és esetkezelő hely,

- lakhatási alprogram: 30 fő számára lakhatás biztosítása (LÉLEK-Ház 1. és 2),

- foglalkoztatási alprogram: a KŐKERT Kőbányai Non-profit Közhasznú Kft. (a továbbiakban: KŐKERT Kft.) szervezésében, munkaviszony létesítése a komplex rehabilitációs tervek figyelembevételével 6-8 órában.

 

A program alapelvei


Az emberi méltóság:

A program végrehajtása során kiemelt figyelmet kell fordítani az emberi méltóság tiszteletben tartására. Az emberi méltóság alapvető joga és az egyenlő bánásmód megtartása.

Az önkéntesség elve: A program a kerületi hajléktalan személyek számára nyitott, az abban való részvétel önkéntes. A programban résztvevő személy elfogadja és betartja az együttműködési megállapodás rá vonatkozó részeit.


A prevenció elve:

A LÉLEK-program alapvető elve a prevenció. Minden társszervezetet bevonva meg kell előzni az egyes személyek és a családok hajléktalanná válását. Mindent el kell követni annak érdekében, hogy a hajléktalan személyek újra a társadalom felelős tagjai lehessenek. Olyan készségekkel és képességekkel kell felvértezni a programba bevont személyeket, hogy hajléktalanná válásuk újbóli kialakulását megakadályozzuk.


A szubszidiaritás elve:

Az Önkormányzat a maga eszközeivel csak akkor képes hatékonyan segíteni, ha kiépül és működik a személyek „természetes” védőhálója, ha ez a védőháló jelzi, amikor a probléma meghaladja a kisközösség megtartó erejét.


A „lépésről lépésre” elv:

Az egy éves programban mindenütt be kell építeni személyes visszacsatolásokat, ha szükséges, módosítani kell a rehabilitációs tervet. Az önálló lakhatási programba csak az a személy vonható be, aki a megállapodásban foglaltakat betartotta, és a programban együttműködő volt. A programban való részvétel értékelése teamben történik.


A hálózati működés elve:

Az Önkormányzat területén működő szociális szolgáltatók, továbbá a KŐKERT Kft. és a Kőbányai Vagyonkezelő Zrt. az Önkormányzattal együttműködve, a társszervek szükség szerinti bevonásával valósítják meg a programot.


A célcsoport felkutatása, a programba bevonásra kerülő személyek kiválasztása


Az Önkormányzat a Bárka szakmai vezetésével, a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány segítségével és a Magyar Vöröskereszt X. kerületi szervezetével együttműködve feltárja a hajléktalanok egyéni élethelyzeteit, és az együttműködők részére egyéni programot dolgoz ki. A szakemberek a testileg, lelkileg leromlott állapotú emberek részére az egyéni esetkezelés alapján megszervezik az orvosi ellátást, segítik hivatalos ügyeik intézését, és a kerületben működő egyházak és civil szervezetek támogatásával igyekeznek helyreállítani emberi méltóságukat és önbizalmukat.

Már a program kezdetén önismereti és konfliktuskezelési tréningen vesznek részt.

 

A hajléktalan személyek komplex szociális diagnózisának elkészítése, „előgondozás”


A célcsoportba tartozó személyek felkutatása egy, a Bárka segítő szakemberei által elkészített adatlap segítségével történik. Az adatlap a hajléktalan személy adatait tartalmazza. Az adatlapok az Önkormányzat Polgármesteri Hivatalának Ügyfélszolgálatán, a Szociális és Egészségügyi Csoportjánál, a Bárka telephelyein és a kerület hajléktalanellátó intézményeiben kerülnek kihelyezésre.

Az adatlapon szereplő lakcímek ellenőrzését a Hatósági Iroda munkatársai végzik, a Szociális és Egészségügyi Csoport az adatok kiértékelését követően az adatokat továbbítja a LÉLEK-Pont szociális munkásai felé.

A programba kerülő személyekkel kapcsolatos szakmai munka alapja az élet minden területére kiterjedő felmérés (szomatikus, pszichés, szociális, foglalkoztatási stb.), majd az erre épülő egyéni gondozási és fejlesztési terv elkészítése.

Az egyéni gondozási és fejlesztési tervben foglaltak alapján a programra jelentkező személlyel közösen készül el a cselekvési terv, amely szerves része a létrejövő megállapodásnak.

A programba történő felvételt megelőzi az interjúztatás, addiktológiai állapotfelmérés történik, majd ezt követően döntés a további irányvonalak meghatározásáról, megállapodás a hajléktalan személlyel és ennek dokumentálása.

Amennyiben beválogatják a programba, további szempontokat kell meghatározni a kora és állapota alapján. Ezt követően készül el a szerződés, melynek része az egyéni gondozási és cselekvési terv, abban a rövid, közép és hosszú távú célok meghatározása.

 

A LÉLEK-Pont kialakítása és működtetése


A LÉLEK-Pont a program ügyfélszolgálati feladatait ellátó információs és belépő pont, továbbá az egyéni esetkezelésért, a programban résztvevő önkormányzati és külső szervezetek részvételének koordinálásáért felelős szakmai műhely.

 

A LÉLEK-Pont valamennyi érdeklődőnek térítésmentesen

- információt nyújt,

- koordinál a hajléktalan ellátásban résztvevő szerveztek között,

- szükség esetén átirányítja az arra illetékes szervezethez, illetve személyhez az érdeklődőt,

- a kőbányai illetékességű hajléktalan embereknek pedig személyre szóló segítő program kidolgozásában és megvalósításában működik közre, továbbá életvezetési segítséget nyújt a programban résztvevőknek,

- monitorozza a LÉLEK-programba bevont személyek rehabilitációját.

 

A LÉLEK-Pont a Maglódi úton elhelyezkedő egykori napközis tábor területén a valamikori gondnoki lakásban került kialakításra.

 

Lakhatási alprogram

 

A LÉLEK-Ház a LÉLEK-program foglalkoztatási és lakhatási alprogramjainak komplex megvalósítási színtere, a program keretei között foglalkoztatott hajléktalan személyek szolgálati szállása a hagyományos hajléktalan ellátási intézményi formákba be nem illeszthető „védett szállás”, a munkásszálló és a rehabilitációs célú átmeneti szállásformák egyfajta ötvözete szigorú házirenddel. A házirend elfogadása a megállapodás és a programba való bekerülés része.

Első lépésként szálláslehetőséget biztosít az Önkormányzat az egykori napközis tábor területén.

 

A Bárka javaslatára az Önkormányzat kiválasztja azokat, akik legalább 1 éve a programban részt vesznek, és számukra az önkormányzat legfeljebb 1 év határozott időtartamra szolgálatiszállás-jellegű önkormányzati bérlakást biztosít.

A lakások szintén szolgálati szállások, a szakmai javaslat szerint egy önkormányzati bérlakásban legfeljebb két programba bevont személy kerülhet elhelyezésre. Ezeket a szolgálati lakásokat átmenetnek tekintik a közösségi szállás és a kivezető lakás között, tompítva ezzel az intézményi elhelyezés és az önálló lakhatás közötti jelentős különbségeket (pl. bérleti díj).

A lakásokat önkormányzati bérlakásokból felújítással, átalakítással, berendezéssel lehet kialakítani.

A bérlakásba való kiköltözésre a programban való részvétel közös értékelését követően kerülhet sor.

 

Foglalkoztatási alprogram

 

A foglalkoztatási és a lakhatási alprogram egymással egy időben megvalósuló és egymást feltételező folyamat.

A KŐKERT Kft. munkaszerződést köt a programba bevont hajléktalan személlyel köztisztasági és közterületi, valamint parkgondozási feladatok ellátására. A programba bekerülő személyeket a KŐKERT Kft. vezetője választja ki a szociális munkások javaslata alapján. A foglakoztatás időtartamára a programban résztvevők 6 órás foglalkoztatással a várható minimálbér összegét kapják (93 000 Ft), valamint havi 3000 Ft Erzsébet-utalványt kapnak juttatásként.

A foglalkoztatás a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó határozott idejű munkaszerződés keretében történik.

 

A programba bevont személyek meglévő készségeit erősítik, a korábban megszerzett szaktudásukat (lehetőség szerint) felelevenítik, ennek érdekében a munkaügyi központtal együttműködve képzéseket szerveznek számukra, illetve képzéseket kínálnak nekik.


Foglalkozási rehabilitációs szaktanácsadó bevonása: kapcsolatot tart a munkaügyi központtal, egyben mentori tevékenységet is ellát.

 

Utánkövetés

 

LÉLEK-Pont: Életvezetési tanácsadás, információ nyújtása, a hajléktalanság rizikótényezőinek, veszélyzónáinak figyelése.


A hajléktalanság megelőzése, prevenció

A megelőzés szempontjából fontos a teljes önkormányzati bérlakás állományt érintő speciális, komplex bérlemény-ellenőrzés, ahol a Vagyonkezelő Zrt. munkatársai feltérképezik a bérlakásokban élők élethelyzetét.

 

A Kőbányai Vagyonkezelő Zrt. közreműködésével elkészültek a kerületi LÉLEK-HÁZAK. Az épületek ünnepélyes átadására 2012. június 13-án került sor a Maglódi út 143. szám alatt.

 

A kőbányai LÉLEK-program a munkájukat, otthonukat vesztett embereknek nyújt segítőkezet: munkahelyet, az újrakezdéshez kiszámítható egzisztenciát és lakóhelyet is ad azoknak, akik elfogadják a támogatást. A részvétel önkéntes, a lehetőség a dolgozni, életkörülményeik javításáért tenni akaróké. A program a kőbányai hajléktalanok komplex rehabilitációját célozza meg.

 

A LÉLEK-Program keretében kialakított kőbányai LÉLEK-Pont 2012. február 15-e óta működik, a BÁRKA Kőbányai Szociális és Gyermekjólét Központ önálló szolgáltatást nyújtó szakmai egységeként a Maglódi út 143. szám alatt.

 

A LÉLEK-programban a BÁRKA Kőbányai Szociális és Gyermekjólét Központ, a Baptista Szeretetszolgálat, a KŐKERT Kft., a Kőbányai Vagyonkezelő Zrt. és a Kőbányai Önkormányzat vesz részt.

 

Forrás: kobanya.hu, kobanya.info, barka.kobanya.info

Intézmények - Szolgáltatók
Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Karsai Dániel akként döntött, hogy 2024. március 31. napjával befejezi az ügyvédi tevékenységét és egyúttal ki...
Bővebben >>