EMLÉKTÁBLÁK |
dr. Beretzky Endre (1842-1921) emléktáblájaAz Ihász utca 15. szám alatti lelkészi hivatal falán tekinthető meg.
Az emléktábla avatására 2010. szeptember 12-én került sor (az akkor 125 éves évforduló alkalmából), ünnepi istentisztelettel egybekötve. Az istentisztelet igehirdetője Szilágyi-Sándor András lelkipásztor volt, a tábla leleplezése pedig (jelentős számú kerületi lakos és önkormányzati képviselő jelenlétében) Pankotai Ferenc a Kőbányai Református Egyházközség főkurátora és Verbai Lajos, akkori polgármester nevéhez fűződik.
Forrás: kobanya.info Kápolna téri emléktáblákAz emléktáblák a Kápolna tér 3. alatt található Conti kápolna homlokzatán és jobb oldali falán tekinthetők meg.
Maga a kápolna egy fogadalmi kápolna, Conti Antal Lipót és felesége Drenker Krisztina építtette, 1739 és 1740 között annak emlékére, hogy mindketten megmenekültek a Kőbányán dühöngő kolerajárvány pusztítása elől. 1786-ban II. József elrendelte ugyan a fogadalmi kápolnák lebontását, azonban a családnak – összeköttetéseit felhasználva – sikerült megmentenie az épületet. 1938-ban ugyan felújították, de a világháború pusztításainak „köszönhetően” erősen megrongálódott. Helyreállítására 1947-ben került sor, legutóbb 1988-ban lett felújítva, ma Országos védettségű műemlék.
Forrás: wikipedia
Domján József (1907-1992) emléktáblájaA Harmat utca 1. szám alatti ház falán látható.
A hazai elismerések sem maradtak el, az ötvenes években egyéni látásmódját előbb Munkácsy (1955) majd Kossuth (1956) díjjal jutalmazták. Az 1956-os forradalom idején Svájcban tartózkodott, ahonnan már nem tért haza, Amerikába emigrált. A sikerek itt sem maradtak el, a mai napig úgy tartják nyilván, mint a színes fametszetek készítésének legnagyobb mestere és megújítója. Világszerte több mint 500 kiállítást rendezett. Művei a legjelentősebb gyűjtemények részét képzik, megtalálhatók pl. New Yorkban, a Metropolitan Múzeumban, de a Magyar Nemzeti Galériában is. 1979 óta Sárospatakon állandó kiállítása látható.
Domján József 27 éven keresztül élt Kőbányán, emléktábláját születésének 100. évfordulója alakalmából avatták fel.
Forrás: domjanart.hu, wikipedia, kobanya.hu
Fáczányi Ármin (1827-1891) emléktáblájaA Füzér utca 28. szám alatti ház Állomás utcára néző falán látható.
„Isteni Gondviselés” néven, 1870-ben nyitotta meg gyógyszertárát a Liget tér 3. alatt, benne tisztelhetjük Kőbánya első gyógyszerészét. Gyógyszertárának berendezését ugyanaz a Valnicsek Béla műbútorasztalos készítette, aki a Szent László templom (Lechner Ödön által tervezett) bútorait is. Fáczányit kísérletező kedve többféle recept kidolgozására sarkallta. A legzajosabb elismerést a Fáczányi-féle édes mustárral aratta. Nem csak fűszerként, de gyógyhatású készítményként is elismerésben részesült, a székesfehérvári országos kiállításon érdeméremmel, dicsérő és elismerő oklevéllel is jutalmazták.
Fáczányi nevéhez fűződik még a Kőbányai iskolaszék létrehozása (első elnöke is ő lett), küzdött Kőbánya közvilágításáért, vezetékes vízzel való ellátásáért, tűzoltó állomásért, rendőri jelenlétért, közkórházért. A szegényeket adományokkal segítette. Tevékenysége sokak tiszteletét vívta ki kőbányán.
Emléktáblája 2010. március 15-én került felavatásra egykori lakóháza falán.
Forrás: szentkatalingyogyszertar.hu
Gerlóczy Károly (1835-1900) emléktáblájaA Hölgy utca 13. szám alatti ház falán látható.
Emléktábláját 2013. június 28-án avatta fel Kovács Róbert polgármester és Weeber Tibor alpolgármester. Az avatáson részt vett Gerlóczy Attiláné is, akinek férje Gerlóczy Károly dédunokája volt.
Forrás: wikipedia, 10kerkult.hu
Gesztenye ÓvodaAz emléktábla a Maglódi út 8. szám alatt található Gesztenye óvoda falán látható.
Giorgio Perlasca (1910-1992) emléktáblájaA Maglódi út 8. szám alatti Giorgio Perlasca Kereskedelmi, Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola falán látható.
1941-től kereskedőként egy olasz cég megbízásából az olasz hadsereg részére élelmiszert (főleg húst) vásárolt a Balkánon. Budapesten 1942 októberétől dolgozott. A német megszállás után kezdetben bujkált, majd elfogása után internálták. Régi barátja Ángel Sanz-Briz spanyol diplomata sietett a segítségére. Spanyol állampolgárságot igazoló útlevelet bocsátott a rendelkezésére, és felkérte 300 spanyol védlevéllel rendelkező magyar zsidó ügyeinek intézésére. 1944 novemberében, miután Sanz-Briz kénytelen volt elhagyni az országot, Perlasca beköltözött a követség épületébe. Magát diplomatának adta ki, és ebbéli minőségében igyekezett minél több ember életét megmenteni. Vigyázott a védett házakban lévőkre, élelmiszert, gyógyszereket szerzett nekik, menleveleket állított ki. Nemegyszer előfordult, hogy pályaudvarokról, rendőrségi cellákból, sőt nyilas házakból szabadított ki embereket. Minden lehetséges eszközt felhasznált. Ha kellett iratot hamisított, nyilas vezetőt vesztegetett meg, tárgyalt, ígéreteket tett, követelőzött, kért vagy éppen fenyegetőzött, mikor melyik volt a célravezető. Egészen az utolsó napig, Pest felszabadításáig dolgozott. 5200 magyar zsidó köszönhette neki az életét. A háború befejezése után Olaszországban kereskedőként dolgozott tovább. A 40-es évek végén szeretett volna Budapestre utazni, ám Rákosiék megtagadták tőle lehetőséget. Hazatérése után megpróbálta elmesélni a történteket, de mivel nem hittek neki, nem erőltette a dolgot. A háború befejezése után 42 évvel bukkant rá holokauszt túlélők egy csoportja, akik gyermekként neki köszönhették a túlélést, ők hozták nyilvánosságra tetteit. Már hajlott korban és betegen, de még megérhette, hogy a világ elismerje hősiességét és számos kitüntetést vehetett át személyesen. Megkapta 1988-ban az Igazaknak járó kitüntetést Izrael államtól a padovai zsinagógában, 1989-ben a Magyar Népköztársaság Csillagrendjét, 1990-ben a Raoul Wallenberg kitüntetést, 1991-ben Spanyolországtól a Katolikus Izabella Érdemrendet, Olaszországtól pedig a Grande Ufficiale della Repubblica kitüntetést. 1992-ben hunyt el, az ebben az évben neki ítélt Bátorság Arany Medálja kitüntetést már csak az özvegye vehette át. Az olaszországi Maserában temették el, sírkövén születési és halálozási dátumán kívül az „Egy igaz ember a népek között” mondat szerepel héber nyelven. Tetteiről könyvet írtak és filmet is forgattak, melyben az iskola tanulói statisztaként szerepeltek.
Az iskola 1997 óta viseli Giorgio Perlasca nevét, honlapjuk szerint:
Az emléktáblától néhány méterre található Perlasca mellszobra, melyet 2002. április 16-án, a holokauszt áldozatainak iskolai emléknapján avattak fel.
Forrás: perlasca.sulinet.hu
Hock János (1859-1936) emléktáblájaA Szent László tér 29. szám alatti ház falán látható.
A Tanácsköztársaság kikiáltását követően emigrált (Csehszlovákia, Bécs, USA, Franciaország, majd ismét Bécs). Az emigrációban több cikkében is bírálta Horthy rendszerét, ezért többrendbeli nemzetgyalázás és kormányzósértés miatt egy év fogházbüntetéssel sújtották, azonban 8 hónap letöltése után (1934 júniusában) kegyelmet kapott.
Irodalmi munkássága is szerteágazó, megjelentette a Mátyás-templomban elmondott szentbeszédeit, költemények, vallástörténeti és teológiai valamint szépirodalmi művek is fűződnek a nevéhez.
Kiváló szónoki képességekkel rendelkezett, ami nagyban segítette mind politikusi, mind egyházi pályáját. 1889-1912-ig volt Kőbányán plébános. Szónoklatai olyan hírre tettek szert, hogy nemegyszer más kerületekből, sőt más felekezetek hívei is Kőbányára jöttek meghallgatni miséit, és rendszeresen tartott beszédet ünnepeken, társadalmi eseményeken, jótékonysági esteken (a jótékonykodásból ő maga is szívesen kivette a részét). A közéleti tevékenységéhez tartozott még pl. a „Kőbányai Munkásgymnásium” beindításának fővédnöksége, a Kőbányai Kereskedők, Iparosok és Gazdák Körének elnöksége, az Erkel Ferenc Zene-Egyesület védnöksége, stb. Mindezen tevékenysége miatt mélységesen tisztelték Kőbányán. 50. születésnapjáról a Kőbányai Újság vezércikkben emlékezett meg, minden január 1-én pedig a kerület felekezeteinek és szervezeteinek küldöttsége köszöntötte őt. Börtönbüntetésének ideje alatt 20 000 kőbányai által aláírt kegyelmi kérvényt nyújtottak be.
Sírja a Kerepesi temetőben látható, emléktábláját 2010. február 1-én, születésének 150. évfordulója alkalmából avatta fel Verbai Lajos polgármester, dr. Neszteli István jegyző, valamint Győri Dénes, Kovács Róbert és Szász Csaba alpolgármesterek.
Forrás: wikipedia, aprofan.blogspot.hu
Ihász Dániel (1813-1881) emléktáblájaAz Ihász utca 15. szám alatti lelkészi hivatal falán tekinthető meg.
Törökországban emigránsként kötött életre szóló barátságot Kossuth Lajossal. Vele ment Angliába és Amerikába is, ahol a New York állami Morningwille-ben hadianyaggyárat alapított abban a reményben, hogy a gyár egy későbbi, ismételt magyar felkelés számára gyárt majd fegyvereket. Európába az olaszországi magyar légió felállításának hírére tért vissza. A légió I. dandárjának parancsnoka, majd a feloszlatás után a piemonti hadsereg ezredese lett. 1862 júliusában nyugállományú olasz ezredesként fejezte be katonai pályafutását, visszavonulása után Kossuth mellett élt. Részletes levelekben számolt be a kormányzó torinói életéről, ami miatt Kossuth Mikes Kelemenjének nevezték.
Emléktábláját (kicsit megkésve) 2007. március 11-én, halálának 125. évfordulóján avatták fel református és evangélikus lelkészek jelenlétében, a szintén róla elnevezett Ihász utcában, a református parókia falán.
Forrás: hadtorteneti.blog.hu, evelet.hu
Ilenczfalvi Sárkány József (1828-1903) emléktáblájaA Népligetben található.
A szabadságharc bukása után rövid ideig külföldön bővítette jogi tudását, majd hazatérve, 1850-től ügyvédként praktizált. Kitűnő jogászként csakhamar számos cég igazgatóságának tagja, pénzintézetek jogtanácsosa, uradalmak jogügyi igazgatója és a pesti képviselőtestület tagja lett. Kezdeményezte az első pesti ügyvédegyesület megalakulását, amely egyhangúan alelnökévé választotta. 1871-ben kinevezték a Pesti Királyi Törvényszék elnökének. 1876. február 2-án munkássága elismeréseként megkapta a Lipót-rend lovagkeresztjét. 1901. március 21-én vonult nyugalomba.
A Népligetet, a főváros legnagyobb közparkját az 1860-as években Ilenczfalvi Sárkány József városi tanácsos indítványára alakították ki. A Planetárium előtt látható emléktábláját (1873) 1985-be újították fel.
Forrás: mek.oszk.hu, wikipedia
Kápolna téri Általános Iskola emléktáblájaA Kápolna utca 4. alatt található általános iskola udvarán látható.
Karl von Linné (1707-1778) emléktáblájaA Népligetben található.
Érdekes még vele kapcsolatban megjegyezni, hogy szintén tőle ered a ma nemzetközileg elterjedt hím és nőstény jelkép. A hím Mars isten pajzsa és lándzsája, a nőstény Vénusz kézitükre.
Emléktáblája a Népligetben, a Linné parkban található. Az egyszerű szögletes műkövön elhelyezett márványtáblával a Fővárosi Kertészeti Vállalat tisztelgett emléke előtt halálának 200. évfordulóján.
Forrás: origo.hu, wikipedia
Kőrösi Csoma Sándor (1784-1842) emléktáblájaA róla elnevezett sétányon, szobrának lába előtt található.
Emléktáblája, Tóth Béla által készített, 260 cm magas, 1984-ben felavatott teljes alakú bronzszobra előtt látható.
Forrás: csoma.mtak.hu, wikipedia
Kőrösi Csoma Sándor úti emléktáblaAz emléktábla a Kőrösi Csoma Sándor út 18-20. alatt található lakóház falán látható a bejárattól jobbra.
A szovjetek által kivégzett 22000 lengyel tudós és katonatiszt emléktáblája
A templom külső falán látható emléktábla annak a 22 000 lengyel katonatisztnek és tudósnak állít emléket, akiket a szovjetek Katynban valamint más tömeggyilkosságok helyszínein végeztek ki. A tábla felszentelésére és megkoszorúzására 2008. november 9-én (a november 11-i lengyel nemzeti ünnep alkalmából celebrált mise után) került sor. Az emléktábla készítője az idén 98. születésnapját ünneplő Nizalowski Ernő többszörösen kitüntetett (pl. a Lengyel Hadsereg Hőse) katonatiszt, tolmács, a Lengyel Kisebbségi Önkormányzat kőbányai szervezetének egyik vezetője.
Forrás: templom.hu, wysocki.hu, wikipedia
Litkei József (1924-1988) festőművész emléktáblájaA Rákász utca 5. szám alatti ház falán látható.
Kőbányára 1979-ben költözött feleségével, itt élt egészen 1988-ban bekövetkezett haláláig. Sírja is Kőbányán, az Újköztemetőben van. Szeretett itt élni, egyszerre tekintette otthonának, munka és pihenőhelynek. Emléktáblája korábbi lakóházának falán található, avatására 2009.március 20-án került sor.
Forrás: ads.deltha.hu, fszekold.instantweb.hu
A Magyar Posta Oktatási Központjának emléktáblájaAz emléktábla a Ceglédi út 2 sz. alatt, a Magyar Posta Oktatási Központjának falán, a bejárattól jobbra látható.
Pataki István (1914-1944) emléktáblájaA Bihari út 8/C. alatti lakóház falán látható.
Emléktábláját a KISZ kőbányai bizottsága annak a háznak a falán helyezte el, ahol lakott.
Forrás: wikipedia, aszabadsag.hu
Rákosy Gergely (1924-1998) emléktáblájaA Harmat utca 78. szám alatti ház falán található.
2004-ben a Kőbányai Önkormányzat és a család örököse emléktáblát helyezett el utolsó lakhelyének, a Harmat utca 78. szám alatti ház falán.
Forrás: fgyvk.hu, blog.xfree.hu, mek.oszk.hu, wikipedia
Rottenbiller park emléktáblájaAz emléktábla az Előd utca 1. szám alatt, a KÖSZI (Kőbányai Gyermek- és Ifjúsági Szabadidő Központ) épületének falán található, a bejárattól jobbra. A Rottenbiller park eredeti tulajdonosa a Rottenbiller család volt, akiktől Dreher Antal vásárolta meg a területet, nemsokára azonban ő is továbbadta, így lett a főváros tulajdona 1913-ban, azóta közparkként működik. Parkosításához a 30-as években kezdtek neki, de a teljes rendbehozatal egészen az 50-es évekig váratott magára.
Forrás: ujszo.com, 10.kerulet.ittlakunk.hu
Szent László Templom – Műemlékké nyilvánítás emléktáblája (1957)Az emléktábla a templom bejáratához vezető lépcső tetején, az árkád bal oldali falán látható. |
Intézmények - Szolgáltatók |
Ezt olvasta már? | |
![]() | |
Bővebben >> |